Tentokrát bude vyprávění trochu delší.

Po delší odmlce, způsobené hektickou činností se nyní vracím k našim třem letním akcím akcím.
19. - 21. května 2017 10. setkání báňských měst a obcí SR v Nové Bani,
17. 6. 2017  21. setkání hornických měst a obcí ČR v Chomutově
a 24. 6. 2017 výlet Spolku Prokop do Kutné Hory na XXVI. Královské stříbření Kutné Hory.
Na Slovensku jsme se setkání zúčastnili v počtu 11 členů, v Česku v počtu 14 členů, ale pouze v sobotu a na výlet do Hor Kutných nás jelo 6 členů.
Program si můžete stáhnout z příslušných stránek, zaměřím se pouze na zajímavé postřehy, nebo na to, co mne a myslím i ostatní oslovilo, pobavilo a upoutalo.

Setkání na Slovensku

Začnu Slovenskem (Novou Baní), odjezd z Příbrami, cestou návštěva kláštera a kostela v Hronském Beňadiku, dva postřehy:
     a) skvělé přivítání údržbářem kláštera včetně výkladu o jeho historii  
     b) vykázání z kostela místním děkanem kam jsme původně byli vpuštěni, důvod - v kostele se právě uklízelo před sobotní svatbou, jedna skupina následný výklad děkana o historii kláštera a kostela demonstrativně opustila, pan děkan byl zřejmě ve formě, neb vyřkl úvahu, že lepší bylo platit desátek pouze Turkovi, než desátek šlechtě, církvi, panovníkovi a ještě Turkovi, to by pak dnes nebyl děkanem Římskokatolické církve, ale nějaké úplně jiné.
Závěrem, vlastní klášter i kostel je skutečnou perlou Pohroní.

Ubytování v chatkách standartní, na slušné úrovni, páteční posezení na terase rovněž.

Ráno proslov a požehnání v Kostele narození Panny Marie, v 11.30 slavnostní banický průvod městem, přivítání primátorem města a hezký kulturní program. Lidé příjemní a přívětiví. Inovační faktor, praporečníci mohli své spolkové prapory před stužkováním odložit do připraveného stojanu u hlavní tribuny a v klidu se posílit sobě libým mokem.
Po přesunu na místo noclehu ještě posezení s kamarády opepřené zajímavou výukou plavání (P. M.) na terase výčepu (bez vody a na sucho).

V neděli před naším odjezdem přijel kolotoč, snad pro naši členku Danu M. Dále následoval odjezd do dalšího bývalého hornického městečka Pukanec, nyní spíše vinařského, prohlídka místního muzea a špacír do kopců po naučném báňském chodníku. Na závěr skvělé přivítání  a  společné posezení při domácích specialitách s vínkem před „pivnicí“ vytvořenou v ústí bývalé štoly.

Nezbývá než zopakovat, že na Slovensku je vždy krásně a alespoň takto na dálku ještě jednou poděkovat.

Setkání v Chomutově

Chomutovské krušení (naše účast pouze v sobotu), prezentace, průvod, stužkování praporů
(prapory rovněž ve stojanu, poprvé v ČR, na můj podnět), kulturní program, občerstvení a odjezd osobními automobily.
Postřehy: precizní příprava, méně lidí (diváků) než při posledním krušení v roce 2011, poprvé účast tajných v průvodu (pravděpodobně protiteroristické opatření).

Srovnání setkání: Slováci nás dohánějí, neřkuli předbíhají.

 

Návštěva kutnohorského Stříbření

Královské stříbření Kutné Hory, výlet autobusem organizovaný Spolkem Prokop.
Vlastní program: přivítání vladaře s chotí, průvody, rytířský turnaj a královský soud, zkrátka umně zrežírované divadlo, nic proti divadlu, nekonečné davy vystupujících, s nadsázkou snad více než diváků, vstupné za 200,- Kč, moje vstupenka s datem 24. 6. 2017 s číslem 094 507, nerozumím tomu, téměř sto tisíc návštěvníků jsem zde neviděl, a nebo je to za všech 26 ročníků stříbření ?,  prohlídka památek a únik před vedrem na terasu hotelu Mědínek a občerstvení.

A ještě jeden postřeh, poslední. Pan Andrej Babiš si zřejmě oblíbil tento typ akcí spojených s hornickou tématikou, loni na 20. setkání hornických měst a obcí v Příbrami kde razil sobě mince a rýžoval zlato a letos na Královském stříbření, kde rozdával publikace „O čem sním, když náhodou spím“ a „Andrej Babiš  v rozhovorech s 18 osobnostmi“.
Ano,  blíží se volby - volte Ano!

Co dodat,  více takových nespavých a nezištně pracovitých lidí.

 

Neckyáda v Bohutíně

Náš spolek se poprvé zúčastnil s vlastním plavidlem této akce. Bouřlivého ohlasu u publika naše posádka dosahovala v okamžiku, kdy se již zdálo, že naše plavidlo musí jít ke dnu!

Zkušební plavba při tomto výtlaku plavidla vypadala velmi nadějně

Realita byla ovšem úplně jiná

Zelňačka na Řimbabě

Tato akce proběhla v plánovaném termínu a s odstupem ji můžeme vyhodnotit jako návštěvnicky mimořádně úspěšné setkání místních i přespolník nad kulinářskými specialitami za doprovodu flašinetu pana bondry, několika harmonikářů a nakonec i Cirkusu Hulata. Návštěvnost byla zcela mimořádná!

Mikuláš a Vánoce na Řimbabě
Od setkání na Slovensku opět uplynulo hodně vody v naší Litavce. A ono se dobře zapomíná. Takže jenom stručné shrnutí. V závěru roku 2017 opět dvě nosné akce spolku „Mikuláš“ (2. a 3. 12. 2017) a „Vánoce“ (26. a 27. 12. 2017).

 

Akce není nutno nějak zvlášť komentovat. Snad jen to, že příprava na mikuláše zabere několik dní, stěhování a výzdoba půlden, vystěhování a úklid jen pár hodin (necelé dvě). Tradiční vánoce jsou již místem setkávání se spoluobčany, oslavou v pozapomenutém duchu spojenou s ochutnávkou vánočních dobrot, punčem, zpěvem koled naživo (zajistila rodina Honzy Chvalníka mladšího). Co víc dodat?
Snad jen to, že lepší než slovní komentář je prohlídka fotek ve fotogalerii.
No a na závěr roku 2017 -  vánoční posezení členů spolku za účasti skupiny Cirkus Hulata a rodiny již zmíněného H. Ch. A pak už jen cesta domů.

Bohutínský masopust
První akcí roku 2018, krom několika brigád, byla účast našich členů na známém bohutínském masopustu (13. a 17. 2. -  Bohutín a Příbram). Pořadatelem jako pravidelně - bohutínští hasiči. Hlavní scénka „Brdulka a sedm permoníků“, tentokrát dobývali Lithium. Letošní ročník byl již 92., snad se dočkáme i té stovky.
23. února proběhla valná hromada ve společenské místnosti s programem zahájení, zpráva o činnosti za rok 2017 s promítáním videí a fotografií, finanční a revizní zpráva za rok 2017, přijímání nových členů (J. Sklenářová), plán práce na rok 2018, diskuse, usnesení a závěr. Večeře proběhla jako obvykle na Drmlovce.

 

Narozeniny Franty Šimůnka
3. března proběhla důstojná oslava 70-tých narozenin jednoho ze zakládajících členů spolku, Františka Šimůnka zvaného „prso“. Narodil se nám 29. 2. 1948 a škarohlídi říkají, že ještě není plnoletý, že je mu teprve 17,5 roku. A co už toho vypil …pivo teklo opět proudem za zpěvu karmín v podání Petra Milce a Lukáše Koláře, známých to zpěváků. Petr dokonce složil Františkovi píseň mapující jeho příkladný život

.

Velikonoce na Řimbabě

 

Spolek ovšem nepořádá jen slavnostní akce a nebo akce pro veřejnost. Pro své členy i letos vydal nástěnný kalendář z příbramského podzemí a průběžné se věnoval i pracovní činnosti v areálu i mimo něj.

 

 

 

 


zapsal Pepík Kovář

Ps: foto možno nalézt v naší fotogalerii, autoři - Miroslav Zelenka, Pavla Příhodová a Dana   Mikšíková

Návštěvy stránek

Dnes 10

Včera 13

Za týden 73

Za měsíc 324

Celkem 46284

Currently are 6 guests and no members online

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com