Ohlédnutí za 10. hornickým odpolednem
S třítýdenním  odstupem se vracím ke každoročně nejvýznamnější akci pořádané spolkem - již „10. hornickému odpoledni na Dole Řimbaba“. Letošním rokem jsme zahájili 12. sezonu od založení spolku. Nemá cenu srovnávat jednotlivá odpoledne. Každé bylo něčím vyjímečné, při téměř každém se vyskytly drobné chybičky. Zásadní ovšem zůstává, že se širší veřejnost snažíme pobavit a vždy překvapit něčím novým, dalším přírůstkem do námi budovaného “muzea”. V letošním odpoledni to byl drobný příspěvek o historii hornictví v obci a jeho blízkém okolí a o histrii našeho spolku ve slavnostně otevíraném “archivu”, lépe spisovně OÚ Bohutín v nově zrekonstruovaných půdních prostorách obecní školky, společně s ostatními expozicemi o historiii hasičských sborů, fotbalového klubu, klubu tenistů, historii školy a ostatních. K vidění byly i vystavené kroniky (sokol, škola…). Zájemci o prohlídku mohou spisvnu navštívit po dohodě se starostou obce.

A nyní zpět k našemu odpoledni. Program bohatý, návštěvnost ucházející, zahájení v tradičním duchu přívítáním hostů a návštěvníků s oceněním starostay obce Ladislava Turka stříbrným řádem se znakem Řimbaby a přijetím za čekatele do hornického cechu popasováním švancarou po zadnici p. starosty, seznámení s pogramem a průvodem kolem Řimbaby (nejkratším se známých průvodů, vždy kvitováno s povděkem všemi účastníky). Dále průvod opustil Řimbabu a pokračoval ke struhám nad obecním úřadem (směr Tisová). V místě spolkem obnovéného kousíčku struh s informační tabulí bylo první zastavení, na kterém byl připomnenut význam vodního hospodářství pro rozvoj hornictví na Příbramsku. Druhé zastavení bylo v již zmíněné spisovně obecního úřadu s úvodním  projevem starosty obce. Ladislava Turka, Jaroslava Kubíka a PHDr. Věry Smolové, ředitelky okresního archivu. Zde průvod končil.

A na Řimbabě další program. Nechyběla ukázka vrtání a bagrování, opětovně pod taktovkou Františka Šimůnka, dále ukázka kovařiny (Jan Plášil), řezbářství (Ján Chvalník), exotická zvíře - velbloud (Miloš Šimánek). Jako každoročně nechyběly kozy doktora Brodníčka (stačil jeden telefon…pane doktore,blíží se pouť…tak já je přivedu…a opět byly). Nechybělo občerstvení, pro  uniformované zdarma.

A co bylo nového? Výstavka výšivek J. Kochové, J. Walcziskové a betonových plastik D. Mikšíkové. Naši chlapci založili vinohrad se zeleninovou zahrádkou a postavili udírnu s posezením. Jako každoročně byla součástí hornického odpoledne bezplatná prohlídka celého areálu Řimbaby, Řimbabské štoly, pohled do osvětlené jámy a možnost návštěvy rozhledny na těžní věži. Součástí neplánovaného programu byla i hygienická očista jednoho z našich členů před hlavním vchodem. Pro vylepšení nálady hrála k poslechu i tanci skupina Cirkus Hulata, ……a pivo teklo proudem ………a jako slušní občané jsme se shodně jako loni hodinu po půlnoci rozešli.

Závěrem nezbývá než poděkovat všem členům za odvedenou práci (vyzdvihl bych J. Kochovou, D. Mikšíkovou, J. Walcziskovou) a těšit se na další setkání.

za Spolek Řimbaba Pepík Kovář, foto: M. Zelenka

Ps.: Připomínám další akci 15. 9. 2018 - soutěž o řimbabskou zelňačku.

Předchozí ročníky neměly chybu, účast velkolepá. Zrzavý mok i hudba zajištěny.

Návštěvy stránek

Dnes 10

Včera 13

Za týden 73

Za měsíc 324

Celkem 46284

Currently are 5 guests and no members online

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com