Vážení "přátelé díla Karla Hojdena"

tato slova zazněla při uvítání přítomných účastníků na Dole Řimbaba dne 10. 11. 2018 při setkání, které připravil náš hornický spolek na akci s názvem „Setkání s ing. Jindřichem Karpíškem“.

Na zdejším dole proto, neboť zde, na Dole Řimbaba, je jediné místo, kde zájemce najde trvalou expozici věnující se této význačné osobnosti.

11. října letošního roku tomu bylo 125 let, kdy se na Březových Horách narodil v rodině březohorského havíře Karel Hojden. Nestal se po otci havířem, ale postupem let významným grafikem a byl oceněn titulem zasloužilý umělc. Svoji tvorbu z velké části zasvětil místnímu regionu ať již šlo o téma havířské práce, portréty havířů či místních občanů. Není snad jediná domácnost, která by neměla jeho obrázek.

 

 

Měli jsme tedy mimořádnou možnost u nás na Dole Řimbaba přivítat ještě současníka a pomocníka mistra Karla Hojdena pana ing. Jindřicha Karpíška. Byl tak laskav a přišel mezi nás, aby svým vyprávěním vzpomenul na mistrovu osobnost a jeho dílo.

Naše pozvání ještě přijal pan Karel Urban, dlouholetý sběratel a znalec díla Karla Hojdena. Obohatil vyprávění pana Karpíška o originály z tvorby mistra a rozšířil tak i závěrečnou diskusi o polemiky a úvahy nad díly samotnými.

Setkání navštívila také paní Hana Ročňáková, ředitelka Galerie Františka Drtikola v Příbrami. Ve sbírkách galerie jsou dochovány významné grafiky a soubory z díla Karla Hojdena a galerie v minulosti uspořádala i výstavy jeho děl. Seznámila přítomné s výsledky Galerie Františka Drtikola při uchování a rozvíjení odkazu díla Karla Hojdena.

Pan inženýr Karpíšek, byť omezován zdravotním handicapem, byl velmi houževnatým vypravěčem jak v oblasti svého pracovního života tak i při vyprávění o svém prvním setkání s mistrem samotným, které se uskutečnilo již v roce 1967.

 

 

Jeho spontánní řeč rychle plynula a tak hodinka a půl nám uběhla velmi rychle. Neváhám říci, že všichni kdo se zastavili byli unešeni z projevu, vitality a bezvadné paměti pana inženýra. Na rozloučenou jako naše malé poděkování a vřelost zaznělo i pro pana Karpíška několik hornických písní v podání harmonikáře Františka Humla za doprovodu zpěvu Petra Milce.

Pan inženýr Karpíšek řekl v závěru svého vyprávění, že toto setkání bere jako svůj vnitřní „úklid“ tak jako kdysi před časem toto zaslechl od mistra Hojdena na sklonku jeho života.

Myslím, že jsme byli všichni rádi že jsme se mohli podělit o tento „úklid“ s panem inženýrem a věříme, že nebyl posledním.

 „ ....  pane Karpíšku děkujeme Vám velmi mnoho za Vaše vzpomínky na mistra Karla Hojdena...“.

Dana Mikšíková

Fotogalerie ze setkání bude doplněna

 

Návštěvy stránek

Dnes 3

Včera 11

Za týden 62

Za měsíc 357

Celkem 51612

Currently are 4 guests and no members online

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com