12. setkání báňských měst a obcí Slovenska, Ľubietová
17.-19. 5. 2019

Opět na Slovensku, v měsíci máji, jsme se v počtu 9ti členů spolku společně s Cechem PHH, Vráťou Klabouchem z Rudolfova a členy z Tlučné zúčastnili dalšího setkaní slovenských báňských měst a obcí. Odjezd velice brzy, v 4.30 hodin. Cesta bez větších zastávek cca 8 hodin. Ubytování v penziónu Medený Hámor v Bánské Bystrici, tamtéž oběd, tentokrát na náměstí.
Dále následoval odjezd do Ľubietovej, vzdálené cca 20 km od B. B. Po prezentaci na místní radnici, původně hradu z roku 1564, vybudovaným proti tureckému nebezpečí.
Po doplnění tekutin následovalo v 15.30 slavnostní přijetí delegací v kostele Sv. Máří Magdalény spojené s ekumenickou bohoslužbou a oceněním zasloužilých osobností odznaky Sv. Barbory, odznaky Ministerstva hospodářství SR a ostatními.

Krátký průvod od kostela do parku před radnicí přivedl účastníky setkání ke slavnostnímu zahájení - otvoreniu 12. SBMS.
Poté již jen večeře (guláš s pivkem) ve hlavním stanu (radniční dvůr), slavnostní šachťák v 19.00 hodin v pivním stanu a hudební program v parku před radnicí. Naše grupa se sílila v restauraci nad náměstím (a Prsounova čepice vymetala pavučiny tamtéž).
Páteční program byl zakončen ohňostrojem ve 22.00, odjezd do B. B. v 11.00.

V pátek proběhla na radničním dvoře také stavba „pivných zasraní“ (originálních kadibudek) jednotlivých spolků, jejich fotografie si můžete prohlédnou ve fotogalerii.

V sobotu probíhala na pódiu v radničním parku soutěž baníckých spevokolov a oběd v hlavním stanu, klasický guláš (podruhé).
Na balkónu radnice začal ve 13.00 „banický orloj“ - 12 živých krojovaných patronů hornictva s patřičným komentářem.
Po patřičném posílení od 14.00 slavnostní mše v kostele Sv. Máří Magdalény a slavnostní průvod s obkroužením radnice, pohoštění slivovicí a domácími cukrovinkami podél trasy průvodu. Po příchodu k pódiu v parku se zatáhlo a spustil se cca půlhodinový ceďák, který přerušil odevzdání putovní zástavy, Barborčina světla a stužkování zástav, které se odehrálo v pivním stanu.
Od cca 18.00 kulturní program a v parku a opakovaný scénář z pátku, včetně pokusu obalit tentokrát čepici Ing. Vrány a sledování hokeje.

V neděli snídaně v penziónu a v 8.45 odjezd do Ľubietovej. Zde druhá snídaně, chleba se sádlem a cibulí a pokračování v sílení. Po snídani proběhlo vyhodnocení, poděkování pořadatelům a vydatný oběd opět v režii obce, tentokrát pečená kuřecí stehna s bramborem a oblohou - zeleninovým salátem. Pro drobečka Vencu B. připravili speciální talíř s osmi stehny a kopcem brambor. Zhostil se toho se ctí, snědl vše do posledního drobečku.
Pak už jen rozloučení a odjezd ve 12.30, příjezd do Příbrami nezvykle brzy, těsně po osmé.

Další info na Obec Lubietová na Wikipedii a webové stránky obce

Závěr: Jak jsem již několikrát napsal, na Slovensku je vždy krásně opět platí. Krásné ženy, krásná krajina, krásné počasí, … nevídaná pohostinnost a krásná pohoda, není co dodat.
Pro obec s dvanáctisty obyvateli uspořádat takovéto setkání za 15.000,- Euro, klobouk dolů, a to vůbec není malá částka pro takto malou obec. Malou počtem obyvatel ale velkou srdcem.

 

Odkaz na fotografie z akce

 

Zapsal Pepík Kovář, účastník zájezdu

Návštěvy stránek

Dnes 3

Včera 11

Za týden 62

Za měsíc 357

Celkem 51612

Currently are 4 guests and no members online

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com