31. 5. 2019 se několik členů Spolku Řimbaba zúčastnilo pietní akce při příležitosti 127. výročí důlní katastrofy na Dole Marie. Pořadatelem akce jako obvykle Spolek Prokop Příbram a Cech příbramských horníků a hutníků. Program následující, v 16.00 položení kytic na příbramském hřbitově s projevem Ing. M. Šťastného a na březohorském E. Kuchaře.
V 17.30 následoval koncert Vepřekova smíšeného sboru v kostele sv. Vojtěcha na Březových Horách. Plánovaný průvod k Dolu Marie se jaksi nepovedlo organizátorům zorganizovat.
Poté následoval vzpomínkový akt u pomníku vdov a sirotků s projevem Ing. J. Bětíka a položením kytic.
Součástí piety bylo závěrečné posezení a pohoštění zúčastněných v „zahrádce“ Dolu Marie.

Základní údaje katastrofy:
Zplodiny požáru vzniklého na náraží 29. obzoru (patře) jámy Marie se v důsledku způsobu hašení rychle rozšířily i do okolních dolů a způsobily smrt 319 havířům a záchranářům. Po zesnulých zůstalo 286 vdov  a 961 sirotků. Tato událost byla do té doby největší důlní katastrofou na světě.

Další akcí, které jsme se zúčastnili v počtu 11,-ti byly 20. hornické slavnosti v Rudolfově. Z třídenního maratonu (7. - 9. 7. 2019) jsme absolvovali pouze sobotní program. Autobusovou dopravu zajišťoval Spolek Prokop. Děkujeme! Z bohatého sobotního programu bych po zahájení slavností vypíchl zejména „Poselství apoštolů“ (v oknech muzea), průvod městem s apoštoly na hrázi rybníka, vystoupení komorního smíšeného sboru v kostele sv. Víta a Třeboňských Pištců tamtéž. Našemu dvornímu fotografovi M. Z. se asi nejvíc líbil kejklíř Vrtek o čemž svědčí množství snímků Vrtka ve fotogalerii. Součástí oslav byla i návštěva místní pálenice.

A málem bych zapomněl. Za zmínku stojí i oslava kulatin Pavly P. a nekulatin Jany W., konané 1. 6., kde jinde než na Řimbabě.

za Řimbabu Pepík Kovář

Fotografie ze vzpomínky na katastrofu i z návštěvy Rudolfova najdete opět ve fotogalerii.

foto M. Zelenka a asi i další

Návštěvy stránek

Dnes 3

Včera 11

Za týden 62

Za měsíc 357

Celkem 51612

Currently are 4 guests and no members online

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com