Ohlédnutí za 11. hornickým odpolednem
S třítýdenním  odstupem se vracím ke každoročně nejvýznamnější akci pořádané spolkem - již „11. hornickému odpoledni na Dole Řimbaba“. Letošním rokem jsme zahájili 13. sezonu od založení spolku. Nemá cenu srovnávat jednotlivá odpoledne. Každé bylo něčím výjimečné, při téměř každém se vyskytly drobné chybičky. Zásadní ovšem zůstává, že se širší veřejnost snažíme pobavit a vždy překvapit něčím novým, dalším přírůstkem do námi budovaného „muzea“. V letošním odpoledni to byl drobný příspěvek, replika podzemí v bývalé kotelně sociálního zařízení Dolu Řimbaba (sýp s vozem, základ komínu s výlezem po žebříku do společenské místnosti a různé typy dřevěných výztuží). Hlavní předák, komínář František Šimůnek, pomocník Karel Pečený. Ostatní - přípraváři loupali kulatinu. Vzhledem k boji s kůrovcem v Brdech jsme nestihli “podzemí “vyšperkovat báňskou technikou. Tak do příštího hornického odpoledne.

A nyní zpět k programu. Program bohatý, návštěvnost ucházející, ikdyž menší než v loňském roce. Způsobeno oslavami výročí 640 let od první písemné zmínky o obci Bohutín, kulturním programem na sportovním hřišti.
Po přívítání hostů a návštěvníků, úvodním projevu a tradičním průvodu kolem Řimbaby proběhlo ocenění stříbrným řádem se znakem Řimbaby. V letošním roce  jej obdrželi Stanislava Karlová, Miroslav Hladký, Jaroslav Korbel a po záměrně vyprovokovaném oddálení předaní “medaile” Petr Milec, který při ntéto příležitosti zapěl známou píseň Anton Špelec ostostřelec. Konečně se jí dočkal.

 

A opět u ukázka vrtání a bagrování pod taktovkou Františka Šimůnka, dále ukázka kovařiny (Jan Plášil) , řezbářství (Ján Chvalník), zvířena  - kozy Mudr. Brodníčka, výstava betonových plastik Dany Mikšíkové, výšivek Jiřiny Kochové a obrázků Jany Walczyskové. Nesmím zapomenout na vyjížďky koňským spřežením J. Baara. Nechybělo občerstvení, tradiční kachna, párek, klobásy z udírny, točené pivo a limonáda. Pro uniformované opět zdarma.

Od 15. hodin povinná účast čtyř členů spolku při osalvách na hřišti (krátký průvod za doprovodu “Venkovanky”, úvodní slovo starosty obce L. Turka s mírným zpožděním, historie obce v podání kronikářky Olgy Říhové a ředitelky okresního archivu PhDr. Věry Smolové, předání pamětních plaket, vystupení  taneční skupiny “Rebelky” a zásah malých hasičů. Více jsme nestihli pro návrat na mateřskou základnu Řimbabu.

Počasí perfektní, posezení pod novým stanem stmelující.

Jako každoročně byla součástí hornického odpoledne bezplatná prohlídka celého areálu Řimbaby, Řimbabské štoly, pohledu do osvětlené jámy a možnost návštěvy rozhledny na těžní věži. Pro vylepšení nálady hrála k poslechu i tanci skupina Cirkus Hulata, ……a pivo teklo proudem ………a jako slušní občané jsme se shodně jako loni těsně po půlnoci rozešli.

Závěrem nezbývá než poděkovat všem členům za odvedenou práci a těšit se na další, již 12. hornické odpoledne.


za Spolek Řimbaba Pepík Kovář, foto M. Zelenka

Ps.: Připomínám další akci 14. 9. 2019 - soutěž o řimbabskou zelňačku.
Předchozí ročníky neměly chybu, účast velkolepá.
Zrzavý mok i hudba zajištěny.

        

Návštěvy stránek

Dnes 3

Včera 11

Za týden 62

Za měsíc 357

Celkem 51612

Currently are 7 guests and no members online

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com