Milé setkání
Na zelňačce se objevil bývalý zaměstnanec RD Příbram Milan Bláha, končící na Řimbabě k 31. 12. 1998, absolvent horní školy tehdy pracující v manuelu (na instalaci chodnic na Dědičné štole), dnes držitel oprávnění na clonové odstřely, technický vedoucí odstřelu (TVO). Slovo dalo slovo, domluvili jsme exkurzi a za tři týdny jsme jeli na clonový odstřel na Čertovy Schody. Tento se konal 9. 10. 2019 v 18.00 hodin. Dozvěděli jsme se něco z historie i současnosti lomu, detaily trhacích prací, celková nálož do 5 000 kg DAPu,  (na místě strojně míchaný a nabíjený čilský ledek s naftou), způsob roznětu - elektrický s „programovatelnými rozbuškami“, dvě počinové náložky brizantní trhaviny na vývrt, cca 40 vývrtů délky 20 m ve dvou řadách.
A pak zazněl signál sirénou k vyklizení a uzavření bezpečnostního okruhu a po pěti minutách následoval vlastní odpal, pompézní efekt, který jsme pozorovali z protilehlé části lomu. Po odstřelu na etáži nad místem odstřelu dalo do trysku stádo muflonů a proběhlo po této etáži téměř okolo celého lomu.
Výsledek - 20 000 t vápence pro nedalekou vápenku na tři dni jejího provozu, doprava velkotonážními vozidly. Celková roční produkce 1 800 000 t.
V části lomu u Koněpruských jeskyní jsou trhaví práce limitovány hmotností nálože v jednom časovém stupni, cca 9 kg trhaviny na 1 stupeň, řešeno dělenou náloží z meziucpávkami.

Další zajímavosti na Stránky lomu    a
Další zajímavosti

A ještě jedna zajímavost - naskenování  části lomu dronem před a po odstřelu, fajnová měřičina.

Celková účast - 14 rádoby střelmistrů (TVO).

Foto v galerii: M Zelenka


Exkurze Krušné Hory - Důl Mauricius a štola Kryštof

27. 10. 2019 jsme se zúčastnili v počtu 5 členů spolku exkurze na Důl Mauricius a štolu Kryštof v Hřebečné u Abertam v Krušných Horách. Odjezd po sedmé ráno, na místě před desátou. Krátké přivítání se závodním Dolu Mauricius Markem Nesrstou a poté již fárání s perfektním výkladem. Na místo se dostavil i Igor Gajdůšek a ing. Štěpán Křtěnský zvaný Krtek, budoucí projektant báňských prací. Součástí prohlídky byla i kontrola prohlídkové trasy a míst která budou zajištěna po zpracování projektu zajišťovacích prací a obdržení dotace. S prohlídkou a výkladem jsme byli maximálně spokojeni.
Po té následoval oběd na Plešivci, obligátní kachna a pivko Krušnohor. A ještě výstup na rozhlednu, přímo z restaurace.
Cestou domů krátká odbočka do Nevřeně k vstupnímu portálu s impozantními komorami na dobývání kaolinu hlubinným způsobem. Pro nedostatek času pouze návštěva „Kaolinového centra“ se zhlédnutím filmu o těžbě a zpracování kaolinu. Fárání někdy příště.

Více na K dolu Mauricius
a
Nevřeň  


zapsal      Pepík Kovář

 

Návštěvy stránek

Dnes 3

Včera 11

Za týden 62

Za měsíc 357

Celkem 51612

Currently are 2 guests and no members online

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com