Co máme  letos za sebou? Účast na masopustu, valnou hromadu spolku v závěru února, přípravu dříví na čarodějnice, tradiční velikonoce, čarodějnice a spoustu brigádnických  sobot při údržbě a zvelebování areálu Řimbaby, opravě báňské techniky a staré kolny, 8. 6. reprezentace na 25. hornických slavnostech v Rudolfově, pomoc při stavbě pece a 16. hornické odpoledne konané 27. 7. 2024 v areálu Řimbaby.
Pár slov k poslední akci: Zahájení, tradiční průvod kolem Řimbaby, ocenění našeho člena Františka Šimůnka medailí (udělil náš kamarád Jarda Jiskra), zpřístupnění nových expozic (báňské techniky a truhlárny), ukázky techniky v chodu a přednáška PhDr. Věry Smolové ke 110. výročí vyhlášení I. světové války a jejím obětem z bohutínské farnosti. Co dál - otevřený celý areál, nasvícená jáma, teplé párky, klobásy z udírny, pouťové koláče a klábosení hornických kamarádů. K poslechu a tanci zahrál Cirkus HULATA (staropražské písničky) a Láďa Klug s kytarou. Pivo dostatek. Počasí - úmorné vedro, proto i méně lidí.
A co nás čeká: 21. 9. již devátý ročník zelňačky, 23. 11. III. Zahájení adventu s nasvícením vánočního stromu, 30. 11. a 1. 12.  Mikuláš a 26. 12. tradiční vánoce. Dále 14. 9. setkání hornických měst a obcí ČR v Jílovém u Prahy a účast na dalších akcích pořádaných hornickými spolky.

Stručné představení areálu Řimbaby

Od zahloubení jámy Řimbaba v roce 1843 se událo mnohé. Těžba a zpracování rudnin bylo ukončeno v roce 1900. V období 1. světové války, 1. republiky a 2. světové války byla jáma využívána pro posílení větrání pracovišť sousedních dolů korunního prince Rudolfa a arcivévody Štěpána na nedaleké Klementské žíle. Po vzniku hornického učiliště na Vysoké Peci se stala Řimbaba učňovským dolem a zanedlouho školním dolem Průmyslové školy hornické a geologické v Příbrami. Po havárii jámového stvolu Štěpánky v roce 1971 sloužila jáma Řimbaba jako druhá útěková cesta z Rudolfky až do ukončení těžby v bohutínském revíru v roce 1979. Od roku 1978 slouží jako přístupové místo na Dědičnou štolu, hlavní odvodňovací dílo bohutínského a březohorského revíru. V devadesátých letech, po demontáži těžního stroje byl v bývalé strojovně zřízen sklad hmotné dokumentace státního podniku Rudné doly Příbram. V současnosti je většina areálu, kromě šachetní budovy s těžní věží ve vlastnictví obce Bohutín.
Od vzniku Spolku Řimbaba v roce 2006 je areál Řimbaby využíván širší veřejností. V současnosti zde působí Spolek Řimbaba budující muzeum (skanzen) Bohutínska (výstava báňské techniky, minerálů a hornin, zemědělské techniky, kovářského nářadí a betlémů, expozice hornický byt, obrazová historie hornictví a obce, připomínka významných rodáků, ateliér a galerie akademického malíře Karla Hojdena), Rybáři Bohutín a místní včelaři.
Řimbaba se tak stává centrem společenského dění v obci. Členové spolku svojí činností udržují hornické tradice připomínají hornickou minulost obce, zajišťují údržbu areálu a prohlídkovou činnost vybudovaných expozic, rozhledny na těžní věži a Bohutínské vodní a Řimbabské štoly.

Za spolek Pepík Kovář, foto Míra Zelenka

Návštěvy stránek

Dnes 12

Včera 13

Za týden 12

Za měsíc 250

Celkem 90435

Currently are 5 guests and no members online

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com