Od 22. do 24. června 2012 probíhalo v Banské Štiavnici „5. stretnutie banských miest a obcí Slovenska“. Naše první dojmy ze setkání jsme zaznamenávali na naše webové stránky přímo z hostelu, kde jsme byli ubytováni:
Nad portálem Prostřední štoly
Pátek
Máme za sebou páteční den na setkání hornických měst v Banské Štiavnici. Po příjezdu jsme navštívili prostřední štolu Všech svatých v Obci Hodruše Hamr. V blízkém dole Rozálie je místní s. r. o. dodnes těženo zlato. Zlatonosnou žílovinu s viditelnými plíšky zlata jsme viděli v přednáškovém sále expozice. Dále již naše cesta mířila přímo do místa setkání. Po ubytování jsme se vydali na prohlídku města centrem i okolními svahy. Večer naše skupina zakončila návštěvou jedné z místních hospudek. V tomto okažiku končíme, neb je před námi další program.
Prostřední štola
Sobota
Sobotní oficiální část programu setkání začala klasickým průvodem městem po krátkém zaváhání, (pozdní odchod průvodu), které se ukončilo příjezdem dvou černých BMW s čelem průvodu. Vše mohlo začít a také okamžitě začalo. Průvod byl velmi rozsáhlý, za účasti mnoha spolků jak domácích, tak i zahraniční, např. včetně zastoupení Ruské federace, Polska, Maďarska a pochopitelně také z Čech. Z Příbrami ze zůčastnili zástupci Cechu horníků a hutníků, Spolku Prokop a našeho bohutínského spolku Řimbaba. Přibližné převýšení trasy průvodu asi 250 m se odrazilo ve tvářích mnoha účastníků, ne však našeho velkého příznivce Petra Milce, který nás bouřlivě vítal z terasy blízké hospůdky. Byla i další zpestření na trase, např. netradiční banskoštiavnický orloj (viz fotogalerie). Závěr průvodu se odehrál v amfiteátru v blízkosti Nového zámku. Zde proběhlo slavnostní přivítání jak představiteli města, tak i státu. Po úvodním slově byl vyzdvižen historický přínos Banské Štiavnice v těžbě stříbrozlatých rud, její význam pro další rozvoj hornictví na Slovensku i okolních zemí, zejména např. založení Báňské akademie před dvěstěpadesáti lety. Následující program se věnoval ocenění osobností hornictví a hornických spolků Slovenska a Čech. V závěru byla pokřtěna kniha Krištofa Delia „O zručnosti hornické“, druhém nejvýznamějším díle v dějinách hornictví a hutnictví na Slovensku a v Čechách – 12 knih o hornictví a hutnictví od Jiřího Agricoly. Zcela v závěru oficiální části setkání byly za zvuku bubnů vázány stuhy na více než 40 praporů a zástav zůčastněných spolků.
Zde byly představovány jednotlivé spolky a delegace. Jak správně poučil přihlížející diváky tiskový mluvčí našeho spolku František Šimůnek, na zbývající část průvodu již nemusely nadšené davy čekat, protože ti nejkrásnější jsou právě zde.
Nedělní den začal snídaní a opuštěním hostelu. Další program pro nás připravili kamarádi z Banské Štiavnice a nutno říct, že to bylo velmi příjemné a přátelské setkání. Začali jsme procházkou kopci nad Banskou Štiavnicou s velmi podrobným a zasvěceným výkladem o historii ale i současnosti snad všeho co se v souvislosti s hornickou činností v celé oblasti v minulých staletích odehrávalo. Během výkladu jsme vystoupali až na vrch PARADAJS (920 m n. m.) a to již některým z nás na chvíli zmizel úsměv z tváře. Ovšem pohled do okolních údolí byl mimořádný a stálo to za to.
Zde jsme již chvíli šli dolů z kopce na guláš a pivo a tak je z tváří možno číst spokojenost a naději
Dále jsme šli po hřebeni kolem dalších vyhlídek a zastavení geoparku a nakonec sestoupali opět dolů k tajchu (obdoba báňských rybníků) Klinger. Odtud jsme se pěšky přesunuli k 500 m vzdálenému hornickému skanzenu v přírodě. Zde byla stěžejní zejména prohlídka štoly Bartolomej na dvou patrech. Expozice na trase dlouhé 1200 m postihovala vývoj hornictví od 17. století až do současnosti. Pod touto štolou je dalších 14 pater až k odvodňovací dědičné štole. Nadzemní expozice jsou s výjimkou šachetní budovy přenesené do tohoto skanzenu z jiných částí Slovenska a tak jsou zde dále k vidění těžní stroje, vodosloupcový těžní stroj, hasičská technika, geologická expozice a další.
Již moderní část štoly Bartolomej
Po asi hodinu a půl trvající prohlídce jsme se přesunuli zpět na „základnu“ vedle tajchu Klinger. V jeho bezprostřední blízkosti jsou dvě další štoly a na nás čekal dobrý guláš a další pohoštění. Díky.
Další - 6. setkání - bude ve dnech 6. - 8. června 2013 v Košicích. Toto setkání bude současně 15. Evropskými hornickými a hutnickými dny.
Internetové stránky banskoštiavnicko-hodrušského baníckeho spolku.