A je to za námi. Velmi pěkné vyprávění o naší účasti v Kladně pro nás připravila Pavla:
V sobotu 7. 9. jsme se v počtu 15 členů spolku účastnili 17. ročníku setkání hornických a hutnických měst a obcí ČR. Konalo se na Kladně, které převzalo pomyslnou štafetu od města Chomutov. Byla tak připomenuta místní těžba uhlí, trvající více než dvě staletí. Fedrování začalo v pátek 6. 9., kdy se konalo slavnostní zahájení a v kladenském zámku pak ocenění osobností za dlouholetou práci a propagaci hornictví na Kladensku.
Sobotní program byl zahájen na náměstí Starosty Pavla, kde byl organizován sraz účastníků a formování slavnostního průvodu. Přihlášeno bylo přes šest set hostů, zástupců sedmnácti měst a pětatřiceti spolků a sdružení.
Průvod prochází ulicemi města
Přes občasné bloudění po cestě jsme se na místo dostavili s dostatečným předstihem a tak zbyla chvíle k prohlídce okolní pěkné části centra za tónů hornické kapely (cestou nás nezadrželo ani malé nedopatření - uzamčení předsedy spolku v budově Řimbaby před odjezdem - vše se rychle napravilo, předseda umí hlasitě klepat). Počasí vyšlo letní a slunečné. Slavnostní průvod, který vyšel z náměstí na městský stadion Sletiště, jen zářil barvami všech možných uniforem a kostýmů. V průvodu se představili nejen zástupci hornických a hutnických sdružení, ale také např. místní mažoretky nebo zástupci sportovních oddílů. Jako vždy na podobných akcích se opět naskytla příležitost vidět přátele a kamarády z ostatních spolků. Na trase jsme procházeli kolem sousoší s Váňovým kamenem (tzv. Váňův kámen z roku 1854, připomínající první naražení uhlí na tehdejším území města Kladna Janem Váňou (1846)) a protože průvod byl dlouhý, v přestávkách mohla kladenská děvčata obdivovat našeho Františka. A že jeho mrštný jazyk obdiv sklízel potvrzují fotografie v galerii.
Těsně před stadionem
Na Sletišti všichni účastníci procházeli před tribunou, kde byli představeni a pozdraveni zástupci města. Na tomto krásném městském stadionu, který je možné i s jeho okolím Kladeňákům závidět, jsme se přes další pestrý program dlouho nezdrželi. Mířili jsme ještě do nedalekého známého Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích, kde se slavil Den Horníků. Vzhledem k tomu, že jsme při hledání zastávky kyvadlové dopravy (po nepřesné radě) prošli půlku města, absolvovali jsme defilé Kladnem za náš spolek vlastně dvakrát. Tentokrát už s o něco menším nadšením a trochu bolavými údy ve svátečních botách. Při té příležitosti jsme také nechtěně dvakrát obhlédli místní lunaparkové atrakce.
Jedním z hlavních bodů programu v hornickém skanzenu Mayrau bylo předání cen Český Permon 2013, které se konalo v prostorách řetízkové šachty. Jedna z cen - cena za záchranu technických památek - byla udělena Montánní společnosti o.s. za záchranu a zpřístupnění bývalého železnorudného dolu a části navazujících důlních děl v Mníšku pod Brdy a vybudování expozice dobývání železných rud v Barrandienu.
Slavnostního otevření tohoto dolu pro veřejnost jsme byli svědky právě před týdnem, v neděli 1. září za účasti našeho spolku a dalších příbramských hornických spolků.
Doprovodný program byl bohatý – prohlídky dolu Mayrau, provoz modelů parních strojů, ukázky kovářských prací v historické budově dílen, řemeslné stánky (obdivovali jsme se např. práci košíkáře), hornické i jiné kapely. Vítanou atrakcí pro děti i přihlížející bylo slaňování s Hlavní báňskou stanicí Praha. Areál dolu je zachován dle modelu posledního pracovního dne. Je možné vidět cáchovnu, řetízkové šatny, koupele, lampovnu, expozici důlního měřičství a báňského záchranářství. Z těžních strojů je k vidění např. secesní těžní stroj firmy Ringhoffer Praha z roku 1905. U průvodců, kteří se nás ujali v obou expozicích, bylo znát zanícení pro věc. Tak jako při nedávné návštěvě areálu bývalých Rudných dolů na Kaňku na některé z nás možná padla trocha smutku a nostalgie při prohlídce dolu, kde už se netěží.... Těžba na dole byla ukončena v roce 1997, ale již v roce 1994 byl v části dolu zřízen hornický skanzen a hlavní provozní objekty zpřístupněny veřejnosti. Závěrem nám přišla vhod trocha občerstvení v podobě klobás z udírny nebo Hýskovské zmrzliny.
Také zde s úctou vzpomínají na ty, kteří již nevyfárali...
Na zpáteční cestu jsme se vydali ve večerních hodinách. Třešničkou na dortu po celé akci bylo hledání křemenáčů, které Jirka Š. zahlédl při silnici ráno z auta. Lov byl úspěšný a tak jsme si kromě hodnotných suvenýrů z akce přivezli i tučný houbařský úlovek. Závěrem jsme chvíli podebatovali u kávy na Řimbabě.
Další setkání hornických a hutnických měst a obcí proběhne v malebném Českém Krumlově. Děkujeme za organizaci všem zúčastněným. Zbývá než se těšit na další fotografie Mirka Zelenky. A......na viděnou na brigádě....
Fotografie z akce najdete v naší fotogalerii zde.
Související odkazy:
http://mayrau.omk.cz/
www.kladenskefedrovani.cz
http://www.shhs-cr.eu/clanek/200-vyhlaseni-ceny-cesky-permon-2013/