Po delší odmlce se pokusím naše příznivce seznámit s novinkami a událostmi souvisejícími se spolkovým životem.

27. 11. 2015 proběhla v Restauraci Švejk v Příbrami valná hromada sdružení SHHS  ČR. Nebudu unavovat podrobným popisem programu. Podstatné je, že i přes útlum hornictví v ČR vzrůstá zájem o historii hornictví a udržování hornických tradic, se kterou souvisí i naše činnost a neustále se rozšiřující zájem i o vstup do celorepublikového sdružení. 25. Členem SHHS ČR se stal Hornicko historický spolek Západočeských uhelných dolů se sídlem ve Zbůchu.     

V souvislosti s připravovaným 20. setkáním HMO ČR a 16. evropským dnem horníků a hutníků, které se bude konat 10 -12. 6. 2016 (pod heslem 800 let Příbrami) se valné hromady zúčastnil i starosta Příbrami Ing. Vařeka, který k potěše zúčastněných spolků informoval o finančním zabezpečení setkání (3,2 mil. Kč), za což sklidil potlesk. Po té se odebral na krizový štáb řešící přerušení adventu na náměstí TGM (bombová výhrůžka) a související bezpečnostní problematiku.  Ostatní detaily valné hromady možno vyhledat na stránkách SHHS ČR.

O historii Příbrami, jejíž významné výročí si v letošním roce připomínáme (800 let) si můžete přečíst v lednovém Zpravodaji města Příbrami, Kahanu článek „Před 800 lety stála“ Příbram asi 76 kg stříbra“ naší členky PhDr. Věry Smolové a článek “Hroznata byl prvním historickým vlastníkem Příbrami“ PhDr. Daniela Doležala.

Zpravodaj naleznete zde: http://pribram.eu/files/post/100170/Kahan%202016_leden_web.pdf

4.12. 2015 jsme se v počtu 7 členů Spolku Řimbaba společně se členy Cechu PHH a Spolku Prokop zúčastnily oslavy svátku Sv. Barbory v Českém Krumlově. Po občerstvení u stánků, úvodním slově starosty města a starosty HS  Český Krumlov Ing. Vaise, zpěvu hornických písní v podání Komorního smíšeného sboru Dr. Vladimíra Vepřeka řízeného bývalým regenschorim Svaté Hory Pavlem Šmolíkam a ostatních vystoupeních následoval průvod městem zakončený v bývalé jízdárně zámku. Hostitelská organizace HS Český Krumlov připravila bohatý program, který důstojně s oslavou svátku patronky horníků Sv. Barbory prezentoval publikaci krumlovského spolku (horní řád s komentářem) vydanou k 500. výročí horního řádu pro rožmberské panství a upravující pravidla  těžby stříbrných rud v jižních Čechách (požehnání a křest za účasti katolického preláta).  Následující program byl pak již v režii pořadatele -  HS Český Krumlov, cechu PHM, místní kapely a zúčastněných hostů. Nechybělo bohaté občerstvení a dobrá nálada. Ani se neptejte, co to místní spolek stálo (celá ta sranda i s vydáním publikace cca 300.000,- Kč.)  Pro příští rok si nasadili laťku hodně vysoko.

Fotografie zde: http://rimbaba.cz/index.php/fotogalerie/category/136-cesky-krumlov

Zpestřením vydařené akce byla ztráta orientace jednoho z našich členů M. Javorského a tím zpoždění odjezdu autobusu.

Tradiční hornický Mikuláš následoval 5. a 6. prosince s pracovištěm permoníků v bývalé odpadní vodní štole, peklem v bývalé komoře vodního kola pohánějícího drtírnu a gravitační úpravnu Pb - Zn rud s obsahem stříbra a nebem v jediné z dochovaných objektů úpravny (od roku 1912 sokolovny a nyní tělocvičny TK PB tisk Bohutín). Letos byla díky počasí vodní štola opravdu vodní. 120 malých návštěvníků bylo i se svým doprovodem i přes toto překvapení určitě spokojeno, o čemž nás přesvědčily reakce při závěrečném předávání dárků.

Mimořádná valná hromada proběhla 10. 12. 2015 na Řimbabě . Program jednoduchý. V souvislosti s novým občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb. úprava stanov, názvu spolku a volba členů rady. Po zahájení a seznámení s programem projednána a odsouhlasena změna  č. 1 stanov spolku, z názvu spolku vypuštěna zkratka o. s. (občanské sdružení), z čehož vyplynul nový název Spolek Řimbaba. Dále proběhla volba členů rady spolku (starosta Ing. Luboš Mandík, zástupce starosty Ing. Josef Kovář, člen rady František Šimůnek, místo Jaroslava Kubíka Pavla Příhodová, revizorka Marie Pečená).

Řádná valná hromada se předpokládá koncem února 2016, nejpravděpodobnější datum je 26. 2. 2016 v zasedací místnosti OÚ Bohutín od 18.00 hodin.

Závěr roku patřil již tradičně akci Vánoce na Řimbabě. 26. a 27. 12. od 14 do 17 hodin bylo připraven program v hornickém bytě (tradiční vánoční zvyky, pohoštění cukrovím, vše v režii našich členek). Letos byly zpřístupněny betlémy Spolku příbramských betlémářů, kteří nalezli na Řimbabě ve dvou místnostech bezplatný azyl pro stálou výstavu svých betlémů.
Výstava betlémů byla okrášlena živým zpěvem vánočních koled za doprovodu harmoniky, basy a kytary (zajistila rodina čekatele na člena spolku Honzy Chvalníka). Vše na jedničku, pouze počasí bylo až příliš jarní. Na Řimbabě rozkvetl měsíček lékařský a létaly včely.
Vánoce byly ukončeny posezením ve spolkové místnosti.

V druhé polovině roku se vydařily i dvě oslavy padesátin členů spolku v nově otevřených prostorách, Zbyňka Skály a Jiřího Šerbra. Znovu blahopřejeme!

50serbr

Snímek z oslav Jirky Šerbra

50skala

A zde slaví Zbyněk Skála

ZDAŘ BŮH ! roku 2016

6. a 9. února nás čeká masopustní veselí, kterého se také budeme účastnit, jak jinak než jako horníci (jejich manželky a permoníci). Hlavním tématem letošního masopustu je motiv na téma známé pohádky Dařbuján a Pandrhola, ostatní je tajné. Naši členové se zúčastní masopustního veselí v sobotu od 10.00 v areálu hornického muzea na Březových Horách a v úterý v průvodu Bohutínem a u hasičské zbrojnice (cca od 15.30).

Obec Bohutín vydala na rok 2016 stolní kalendář „90 let masopustu v Bohutíně“ z něhož předkládáme trošku historie:
Bohutínský masopust vznikl díky tomu, že si hasiči chtěli v roce 1921 zakoupit hasičskou stříkačku. Potřebovali nějakou finanční podporu, neboť získat finance nebylo vůbec jednoduché. Vymysleli tedy dopolední masopustní obchůzky po vsi a jejich přání vlastnit stříkačku se splnil, ale také vznikl jeden ze zvyků bohutínských hasičů – bohutínský masopust.
V průběhu let se podoba masopustu měnila, nicméně základ je dodnes stejný: pobavit dobré lidi i sebe, popřát zdraví, plodnost zemědělskou i lidskou a sousedskou družnost.
Kromě válečných let, kdy se masopust nekonal, jsou obchůzky tradiční a nejdůležitější částí masopustu. Začínají ve velmi brzkých hodinách, kdy se dvě party muzikantů a masek vydají do Příbrami, aby pozdravili své příznivce, sponzory a pozvali všechny kolemjdoucí na odpolední masopustní rej. Po příbramské obchůzce přichází ta bohutínská. Obě party projdou od Tisové, přes Chalupeckou louku, Havírnu až na konec Bohutína. V posledních letech zakončí dopolední část masopustu na Plzeňce. Muzikanti a další rozverné masky se pak společně vydají k hasičské zbrojnici, aby si zatančili s místními i přespolními. Dříve vedl průvod od Plzeňky, později od hasičské zbrojnice až na Havírnu a zpět a součástí průvodu byly především alegorické vozy, příkladem je babomlýn, kde se staré báby přemílaly na mladé, krásné děvy. Vzhledem ke zvyšující se dopravě, byly tyto průvody omezeny až téměř zrušeny, proto se v posledních letech alespoň průvodem přichází ke zbrojnici. Zakončení masopustu probíhalo večerními merendami na Plzeňce, v Sokolovně nebo u Vaňků.
V roce 1998 došlo k další úpravě podoby. V souvislosti s masopustními výjezdy (Kouřim, Březové Hory, Vysoký Chlumec, Nový Bor) byly do programu zařazeny pevné a předem připravené scénky, které na sebe navazovaly a byla jim přizpůsobena i skladba písní. Často to nebyly jen obyčejné scénky, ale téměř divadelní vystoupení. Určitě si všichni vzpomenete na krále Masopusta se svou ženou Srandulí, nebo na radosti života a další…
Důležitou úlohu má v masopustu každý, jednu z nej kecal, tedy ten, který vystoupení moderuje. V Bohutíně je jeden takový, který již od svých mladých let tuto činnost vykonává, jmenuje se Jaroslav Kubík. V některých okamžicích měl sice zástupce, ale věnuje se této činnosti nejdéle a s největší vervou. Kromě něj je také nepostradatelná kapela, která také roky funguje téměř ve stejném složení. V neposlední řadě by určitě masopust nebyl bez masek.
Všechny masopustníky nelze vyjmenovat, ale určitě za zmínku stojí velký humorista Jaroslav Nusl st. Je nutné podotknout, že Bohutínským chodí několik posledních let pomáhat i hasiči z Vysoké Pece a děti ze ZŠ Bohutín a MŠ Bohutín.
Největší ocenění se bohutínskému masopustu dostalo v roce 2009 od Ministerstva kultury ČR a to 1. místo v kategorii obnova a udržování historických tradic v rámci soutěže „Má vlast v srdci Evropy, poznej ji a chraň“.

A poslední novinka (více informací v lednovém Zpravodaji města Příbrami). Bývalý pedagog příbramské průmyslovky Rudolf Lukeš vydává Hornické pohádky. Hlavními postavami jsou permoníci Světýlko a Fous, kteří žijí na Dole Řimbaba. Kde jinde by měl proběhnout slavnostní křest než na Řimbabě. Takže někdy v březnu.

 

Všem členům spolku: Začínají pravidelné sobotní brigády :-)))

Foto z akcí najdete ve fotogalerii


Srdečné pozvání na masopust a akce spolku v roce 2016


za spolek          Pepík Kovář

 

Návštěvy stránek

Dnes 2

Včera 29

Za týden 177

Za měsíc 727

Celkem 91220

Nyní jsou zde: 13 host a žádný člen

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com