Ohlédnutí za 8. hornickým odpolednem
S delším odstupem se vracím ke každoročně nejvýznamnější akci pořádané spolkem – již „8. hornickému odpoledni na Dole Řimbaba“. Program bohatý, návštěvnost ucházející.
Odpoledne probíhalo v tradičním duchu zahájením, přivítáním hostů a návštěvníků a průvodem kolem Řimbaby. Při příležitosti 10. výročí vzniku spolku obdrželo 10 členů vyznamenání za rozvoj spolkové činnosti a práci při zvelebování areálu Řimbaby (jmenovitě V. Rákosníková, J. Kochová, J. Walczisková, M. Pečená, L. Selucký, F. Šimůnek, J. Majer, J. Šerbr, M. Zelenka a P. Walczisko ). Z hostů vyznamenání obdrželi Z. Brázda a P. David z vedení SHHS ČR, J. Jiskra za Nadaci Georgia Agricoly a Klub přátel hornických tradic Kladno z. s. (stříbrný řád se znakem spolku a stužkou, zajistil J. Chvalník).

Průvod, jako obvykle, areálem Řimbaby s pochvalným dovětkem, že se jedná o nejkratší průvod v celé republice a z tohoto důvodu nedevastující jeho účastníky.
V letošním roce byla otevřena ve výstavní a společenské místnosti nově připravená expozice minerálů.
Spolková sbírka - minerály Příbramska, minerály urananového zrudnění z Příbramska - z pozůstalosti Karla Škvora, touto cestou děkujeme. K 70. letům těžby uranu v ČR si návštěvníci mohli prohlédnout výstavku dokumentující tuto ne nevýznamnou etapu dějin hornictví (zapůjčeno od Spolku Prokop Příbram, autoři L. Ječmínek, F. Knížek).
Pod bodem programu „Nová štolka na Řimbabě“ není nutné hledat žádnou zapomenutou historickou štolu, ale pouze nové propojení dna bývalé šachtice vodojemu krátkou chodbicí vytuženou na srub a ukončenou kamenným portálem.
Další novinkou bylo osvětlení jámy v celé její viditelné části až na dno Dědičné štoly v hloubce 90 m pod ohlubní jámy.
Pro děti byla připravena ukázka ruční ražby želízkem a mlátkem a pomocí ručního vrtání v malém profilu, kterou si mohli i vlastnoručně vyzkoušet. Trhací práci za pomoci střelného prachu nahradila zvukovým efektem zábavní pyrotechnika.
Nechyběla ukázka vrtání a bagrování, opětovně pod taktovkou Františka Šimůnka, kterou si mohli zájemci vyzkoušet (nejlépe vrtal a bagroval nový ředitel o. z. SUL Ing. Zbyněk Skála, s drobnou výhradou - na sucho se nevrtá), dále ukázka kovařiny (Jan Plášil) , řezbářství (Ján Chvalník), projížďky kočárem (Jiří Baar), exotická zvířena, velbloud (Miloš Šimánek). Jako každoročně nechyběly kozy doktora Brodníčka (stačil jeden telefon…pane doktore,blíží se pouť…tak já je přivedu…a byly).
Novinkou byla „řimbabská zelňačka“ zajištěná Evou Plášilovou (koncem září, nebo začátkem října se společně chystáme uspořádat soutěž o nejlepší zelňačkou spojenou se zrzavým mokem a hudbou.
Na poslední chvíli jsme postavili novou kolnu do které nám vysokopečtí hasiči zapůjčili starou ruční stříkačku (iniciativa starosty obce L. Turka, který dodal zdarma i okenní tabule). V tomto případě nešlo jinak než úkol splnit, neb ten kdo poskytuje finanční příspěvek se musí respektovat a jeho přání je předem splněno.
Jako každoročně byla součástí hornického odpoledne bezplatná prohlídka celého areálu Řimbaby, Řimbabské štoly a možnost návštěvy rozhledny na těžní věži.
Pro vylepšení nálady hrála k poslechu i tanci skupina představená jako „Plášil melody boys“, pivo teklo proudem (poprvé se zapojila i má choť, byť pouhým točením zlatavého moku, pradávného nápoje všech havířů) nálada uvolněná, občersvení doplněné o skvělou zelňačku vynikající.
……….. jako slušní občané se někteří z nás rozešli těsně před ranním kuropěním …..
Ps: A stejně jako loni se samozřejmě, ne zcela vše, před poutí podařilo dokončit, ale alespoň byl viděn stav rozpracovanosti.
Závěrem nezbývá než poděkovat všem členům za odvedenou práci, jejich rodinám za pochopení i všem ostatním spolupracujícím a těšit se na další setkání.
za spolek Řimbaba Pepík Kovář
foto: M. Zelenka