Zpráva o rozšíření prohlídkové trasy hornického muzea

V průběhu loňského roku probíhaly v Příbrami oslavy osmi stého výročí založení města. V rámci těchto oslav se uskutečnilo i 20. setkání hornických měst a obcí ČR a 16. evropský den horníků a hutníků. Při této významné mezinárodní akci bylo kromě vlastního bohatého programu slavnostně otevřeno rozšíření prohlídkové trasy březohorského podzemí, které provozuje Hornické muzeum Příbram, o spojovací překop Anna - Prokop na 1. p. s původním dřevěným žlabem pro přívod pohonných vod do komory vodního kola u jámy Prokop a část Boromejského patra kolem Jánské jámy k jámě Anna. Zpřístupněním těchto důlních děl byl propojen okruh prohlídkové trasy, která takto spojuje tři hlavní březohorské jámy Annu, Vojtěch a Prokop a zároveň část unikátního systému důlních děl z 18. století. Návštěvníci hornického muzea tak mohou uvidět důlní díla, která byla součástí prvního systematického odvodnění centrální části březohorského ložiska, který byl v 19. století rozšířen a propojen s Dědičnou štolou Císaře Josefa II. v úrovni 2. patra. Chodby štolového patra Karla Boromejského odváděly vodu z děl sloužících k těžbě stříbrných a olovněných rud  na Vojtěšské hlavní, Vojtěšské nadložní, Protiklonné, Matkobožské, Václavské, Barborské a Jánské žíle a zároveň odvodňovaly části středověkých či ranně novověkých dolů jako byl důl Třešně nebo Matkobožský důl.

Slavnostní otevření trasy na povrchu

První návštěvníky provádí závodní Ing. Josef Kovář

 

Zajišťovací práce, které prováděl DIAMO s. p., o. z. SUL Příbram, probíhaly v průběhu několika let a souvisely s údržbou hlavních přístupů na Dědičnou štolu a jejich útěkových cest. Současně jsou tato díla využívána i pro kontrolu a přístup pod sanovaná území (např. přístup k jámě Vojtěch při injektáži částečného zásypu jámového stvolu).

 

 

 

 

 

Nově zpřístupněná trasa

Součástí zajišťovacích prací bylo zejména obtrhání stropů a boků chodeb, odkliz obtrhávek a opadávek do zavodnělých a zabahněných částí zpřístupňovaných chodeb. Část uvolněného materiálu musela být odvážena do vzdálenějších částí a byla použita k zakládání volných prostor. Ke konečné úpravě počvy bylo použito štěrkodrti frakce 8 – 16 mm a 16 – 32 mm.. Spojovací komín překopu Anna – Prokop na 1. patře a starého Boromejského patra s výškovým rozdílem pěti metrů byl obtrhán, vyčištěn, zajištěn výztuží (ve zhlaví komínu dvojitým nárazovým povalem proti opadu kameniva ze staré dobývky) a opatřen žebříky s peřením zábradlím. Dále byla zřízena dřevěná lávka přes dobývku na Jánské žíle. Byla vyčištěna část komory před jamou Prokop a průchod přes komoru opatřen dřevěnými schody se zábradlím. Tím se otevřel pohled do komory vodního kola, které zajišťovalo těžbu v počátcích existence dolu Prokop. Větší část komory včetně propojovacích komínů s Prokopskou štolou a povrchem však zůstává zasypaná haldovinou. Nabízí se možnost dokončení odklizu zásypového materiálu a z přístupnění celého tohoto vodního systému.

Zasypaná komora před zpřístupněním

Přivaděč vody do komory na vodní kolo

Po prohlídce báňskou záchrannou službou, doplnění identifikačních údajů (pro rozšíření podzemního objektu Wasserlauf) a zhodnocení míry rizika byla zpráva o provedení prohlídky zaslána místně příslušnému obvodnímu báňskému úřadu. Současně byl zpracován nový provozní řád zohledňující rozšíření prohlídkové trasy Wasserlaufu.

S Hornickým muzeem Příbram, příspěvkovou organizací, byla 30. 6. 2016 podepsána nová smlouva o využívání důlních děl (podzemních objektů) pro kulturní a vzdělávací účely  jejíž součástí se stává i tato nová prohlídková trasa.

Prohlídkové trasy promítnuté do katastrální mapy

Celý tento prohlídkový okruh včetně navazujících komor vodních kol je součástí národní kulturní památky ve Středočeském kraji „Soubor hornických památek v Březových Horách“ vyhlášené nařízením vlády z 28. května 2014 s účinností od 1. října 2014.

Ing. Josef Kovář

Návštěvy stránek

Dnes 19

Včera 60

Za týden 165

Za měsíc 715

Celkem 91208

Nyní jsou zde: 7 host a žádný člen

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com