V sobotu 10. 9. 2011 jsme se konečně dočkali a vyrazili na delší dobu plánované poznávání Středního povltaví.
Účast byla hojná a tak naše skupina čítala 11 duší :-). Vydali jsme se tentokrát za zajímavostmi (nejen hornickými) na Dobříšsko a Sedlčansko. Počasí nám přálo. Prvním cílem bylo královské zlatohorní město Nový Knín, kde jsme zamýšleli navštívit Muzeum těžby a zpracování zlata na Novoknínsku, umístěné v historické budově tzv. Mincovny na náměstí Jiřího z Poděbrad. Kvůli jiné, objednané skupině jsme se do muzea bohužel nedostali a byli jsme vyzváni k návštěvě o několik hodin později. Takže možná to vyjde příště.
Více informací:
http://www.muzeum-pribram.cz/exhmpb/exmzn/exmzn.html
Pokračovali jsme do Muzea křižovnický špýchar v Prostřední Lhotě, které je stejně jako muzeum v Novém Kníně i později navštívený skanzen ve Vysokém Chlumci pobočkou Hornického muzea Příbram. Protože už bylo pár minut po otevírací hodině, začali jsme se obávat, že i zde odjedeme s nepořízenou. Přece jsme trpělivě chvilku počkali a dočkali se příjezdu pracovnice muzea, která nám ještě z vozu vyčinila za špatné zaparkování našich aut, neúmyslně odstavených na nepravém místě (přátelštěji podané výtky bývají lépe přijaty, že...). Pak už jsme se radostně a nerušeně věnovali prohlídce muzejních prostor.
A že bylo co prohlížet. Ve čtyřech podlažích barokní budovy z r. 1770 je umístěno několik expozic, například „Ze života venkovského obyvatelstva středního Povltaví“ fotodokumentace staré Vltavy a života v obcích kolem řeky, výstavka o tradici závodů silničních motocyklů s ukázkou historických strojů rodáků, poutní místa v okolí, výstava fotografií „Krásy Chotilska“ a další.
Více informací:
http://www.muzeum-pribram.cz/exhmpb/exmzn/exmzn.html
A přišla chvilka na malou rozcvičku - rozhledna na Veselém vrchu u Mokrska. Jako zdatná skupina jsme zvolili kratší a náročnější přístup strmou lesní cestou. Pak už nás čekalo jen 137 schodů 42 metrů vysoké telekomunikační ocelové věže. Schody jsou zčásti průhledné a slabším povahám by mohly způsobit nemilé pocity, rozhledna je ale dostatečně bytelná a tak se podobné zpestření nekonalo. Neplánovali jsme ostatně vyskákat schodiště na kole, jak učinil mistr světa v cyklotrialu Josef Dressler v roce 1999 při otevření rozhledny. Nicméně, jak kdosi škodolibě poznamenal nahoře, zadýchali jsme se všichni. Kruhový výhled nabízí pohledy na Brdy, Slapy, Středočeskou pahorkatinu, při výborné viditelnosti prý i na Krkonoše, Šumavu a dokonce alpské štíty.
Více informací:
http://www.chotilsko.cz/rozhledna-na-veselem-vrchu/d-17577/query=rozhledna
http://www.chotilsko.cz/
Další zastávkou byla obec Čelina. Anglickým parkem jsme se prošli k zámečku. Rekonstruovaná zámecká budova slouží k bydlení majitelů a jako sídlo zemědělského podniku Statek Adámek, kde se nabízí i ubytování. Prohlédli jsme si i vedle položenou, rekonstruovanou barokní kapli sv. J. Nepomuckého připisovanou J. Santinimu, která je považována za nejcennější kulturní památku obce. Podle fotografií jsme pak mohli srovnat jejich současný stav s tím dřívějším, zdevastovaným...
Více informací:
http://www.hrady.cz/?OID=4610 a http://www.statekadamek.cz/
Hlavním důvodem, proč jsme zamířili do této obce, byla ovšem nedaleká Štola Josef ve zlatonosném Jílovském pásmu v oblasti Psí hory. Před prohlídkou jsme stihli krátkou procházku s pěkným výhledem u Vltavy. Sem se prý také po těžké práci chodívali osvěžit pracovníci štoly... Prohlídku jsme absolvovali společně se skupinkou návštěvníků z Kutné Hory. V našich řadách jsme měli hned dva dobře informované kolegy (Ing. J. Kovář zde štajgroval a p. F. Šimůnek tu pracoval jako lamač) a tak jsme měli zajímavý výklad provádějící pracovnice ještě fundovaně doplňován osobními vzpomínkami.
V současnosti štolu využívá Centrum experimentální geotechniky (CEG), pracoviště stavební fakulty ČVUT v Praze. Probíhá zde výzkum i v mezinárodní spolupráci. Na místě jsme si mohli prohlédnout například model sloužící k výzkumu vlivu dlouhodobého působení tepla na stabilitu ostění úložného tunelu pro kontejnery s vyhořelým jaderným palivem.
Více informací:
http://www.uef-josef.eu/stola-josef
Sladkou (nebo spíše slanou a řádně mastnou) tečkou byla zastávka v restauraci v Cholíně, kde jsme také nasbírali i pár prospektů o tomto pěkném kraji.
Výlet jsme ukončili ve skanzenu Vysoký Chlumec, kde se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví. Skanzen je vybudován v malebném místě a stavení jsou tak rozmístěna i ve stráni a obklopena vzrostlými stromy, takže se člověk chvílemi ocitá jako v krajině Ladových obrázků. Jsou tu k vidění ukázky lidových staveb - roubené obytné domy, špýchary, hospodářský objekt, vodní mlýn, včelíny i holubník, přemístěné z jiných obcí. A tak jsme jen žasli nad umem tehdejších stavitelů, ale i těch, kdo realizovali rozebrání, převezení a rekonstrukci těchto krásných staveb. Rozesmátá paní průvodkyně nám pak ukázala i vodní pilu a mlýn v provozu. Zde musí být náročné uhlídat živější školní třídu na výletě...
Více informací:
http://www.muzeum-pribram.cz/exhmpb/exmvs/exmvs.html
Časově jsme vše zvládli s výjezdem z Řimbaby v 8:30 a návratem kolem páté hodiny odpolední (poučeni a příjemně znaveni).