15. setkání hornických měst a obcí v Chodově je za námi

Setkání v Chodově se náš spolek zúčastnil významným způsobem, kdy jsme naše dopravní prostředky vytížili 11ti obsazenými místy. Akce pro nás začala v sobotu 17. září na Řimbabě v 6.30. Ono sobotní ráno vypadalo poměrně rozpačitě a za Plzní nás zaskočil intenzivní déšť, ovšem byla to jen krátká epizoda a zbytek dne byl ve znamení spíše slunečného a teplého babího léta.

Program v Chodově začal jako obvykle slavnostním průvodem. Účast uniformovaných byla značná a byli účastni také zástupci ze sousedního Německa a setkání přijela pozdravit též delegace ze Slovenska. Viděli jsme zde i známé tváře z Rožňavy. Také zájem obyvatel města o akci byl jasně patrný a tak relativně delší trasa průvodu byla obsazena přihlížejícími a nebylo výjimkou provolávání slávy a pozdravy jednotlivým delegacím. Bylo to milé a sympatické.

Chodov 2011 1

Průvod se na tomto kruhovém objezdu otočil o 180° a tak šel chvíli souběžně tam i zpět.
Ani diváci to nečekali a tak zde žádné nevidíte :-).

Jednotlivé delegace byly před příchodem na náměstí jmenovitě vítány a symbolicky obdarovány pecnem chleba. Na náměstí pak začal klasický program - přivítání, projevy, předání putovní zástavy a putovního fleku, vázaní stužek na zástavy delegací. Určitou raritou byl přelet dvou stíhaček jako pozdrav setkání, kdy jednu z nich pilotoval chodovský rodák.

Chodov 2011 2

Po ukončení oficiální části setkání na náměstí jsme vyrazili na společný oběd do blízké školní jídelny. Kuchařkám pravděpodobně opomněli organizátoři sdělit, že struktura strávníků bude tentokrát jiná a tak podávaný guláš byl jemnější chuti, než obvykle hornická strava bývá. Byl spíše dietní.

Po obědě zbyl časový prostor na návštěvu místního hřbitova a muzea s expozicí hornických uniforem, přileb a kahanců a také vzorků minerálů. Byť nebyla expozice nijak rozsáhlá (nejšířeji byly předvedeny uniformy), byla přesto pěkná. Oficiální část programu pokračovala od 14.00 ve vedlejším kostele sv. Vavřince předáváním ceny Český Permon 2011. Až budou k dispozici oficiální materiály, doplníme zde jména těch, kteří byly nakonec z nominací vybráni jako ti praví. Je možná neskromné avšak milé zmínit, že spolek Řimbaba byť oceněn nebyl, byl nominován hned ve dvou kategoriích a i to je zcela jistě úspěch a potvrzení o správnosti nastoupené cesty. Díky.

Chodov 2011 3

Prvního Permona si převzala delegátka PhDr. Světlana Hrabánková z Kutné Hory

Navazující kulturní program byl rozmanitý a tak střed města byla obsazen trhovci, skupinou historického šermu, zástupci starých řemesel a to vše bylo doprovázeno souběžnými vystoupeními kapel různých žánrů a zaměření od hornické dechovky až po dudáckou muziku a také těleso hostů z Německa, které v závěru svého vystoupení provedlo německou hornickou hymnu. Jednu z jejích verzí připravíme v sekci download. A to je vše. Snad jen informace na závěr - příští setkání bude v Chomutově a to již 20. - 22. 4. 2012 - v dubnu!!!

Obrázky z tohoto setkání najdete  samostatně zde ve fotogalerii.

 


 

Český permon je cena udělovaná 1x ročně celkem v pěti kategoriích v rámci České republiky osobnostem nebo institucím, které se významně zasloužily o rozvoj hornických tradic.

Cenou je soška Permona na podstavci ve tvaru zvonku.

Kategorie Českého permona:

  1. Hornický folklór
  2. Záchrana technických památek
  3. Největší počin roku (uskutečněný v období po udělení poslední ceny)
  4. Celoživotní dílo
  5. Mimořádná cena

O udělení cen v kategorii 1 až 4 rozhoduje Hornické konzilium.

O udělení ceny v kategorii 5 – Mimořádná cena – rozhoduje pořadatelské město s poradním hlasem Hornického konzilia.

Mimořádná cena Český permon je zvláštním oceněním a uděluje se obvykle za zásluhy o povznesení hornických tradic ve vazbě na zvýšení společenské úrovně a prestiže setkání hornických měst a obcí České republiky.

Nominovat kohokoli, tedy fyzickou i právnickou osobu, má právo každá fyzická i právnická osoba působící na území  ČR.

Slavnostní vyhlášení oceněných a předání cen uskutečňuje pořadatelské město v rámci „ Setkání hornických měst a obcí České republiky „.

Cena Českého permona byla vytvořena proto, aby zviditelňovala činnost hornických spolků a měst v rámci prezentace hornických tradic a především přivedla k této činnosti další subjekty. Navrhli ji a v život uvedli kamarádi ze spolku Společnost přátel Rudolfova. Prvé ceny Český permon byly uděleny v roce 2004 na 8. setkání hornických měst a obcí v Rudolfově.

 

Český permon 2011

Kategorie

1. Hornický folklór:                              

Stříbrná Kutná Hora, o.s.

předsedkyně PhDr. Světlana Hrabánková, za dlouholeté pořádání slavností Královské stříbření Kutné Hory

Občanské sdružení Stříbrná Kutná Hora společně s Českým muzeem stříbra pořádalo letos již dvacátý ročník gotických slavností Královské stříbření Kutné Hory - dvoudenní program představující život středověké Kutné Hory. Iniciátorkou, hlavní pořadatelkou, produkční i scénáristkou v jedné osobě je paní doktorka Světlana Hrabánková, ředitelka Českého muzea stříbra v Kutné Hoře a předsedkyně občanského sdružení Stříbrná Kutná Hora. Podařilo se jí vybudovat novodobou tradici lidové historické slavnosti, ve které každý rok ožívají staré hornické zvyky. Díky jejímu úsilí a také díky kvalitním spolupracovníkům - např. výtvarnici paní Vejmelkové, kostymérce - akademické malířce paní Jelínkové a dalším se Královské stříbření Kutné Hory stalo nejvýpravnější a nejkvalitnější akcí svého druhu v České republice.

2. Záchrana technických památek:        

Nadace Landek Ostrava

ředitel nadace Ing. Josef Kimer, CSc, za dlouhodobou práci při záchraně a údržbě hornických památek

Nadace Landek dlouhodobě a cíleně zachraňuje a udržuje hornické památky a dokumenty, především v Ostravsko-karvinském revíru. Pomáhá při záchraně a údržbě lokalit, které s hornictvím souvisejí nebo v minulosti kdykoliv souvisely. Seznamuje širokou veřejnost s historií hornictví,  jeho vývojem a významem. Podporuje zachování a obnovování starých hornických  tradic a zvyků.

3. Největší počin roku:                         

Ing. Jan Světlík, za zahájení a podporu revitalizace hornických a hutnických památek v Ostravě

Inicioval sjednocení nejunikátnějších hornických a hutnických památek v Ostravě, jejichž význam dalece přesahuje rámec střední Evropy. Díky jeho úsilí a podpoře byla zahájeno obnovování těchto památek s cílem zpřístupnit je co nejširší veřejnosti. Jedná se o následující areály – Dolní oblast Vítkovic (Národní kulturní památka), Areál bývalého dolu Hlubina (Národní kulturní památka), Areál bývalého dolu Anselm s Národní přírodní památkou Landek (Landek park – Kulturní památka). Přispívá k záchraně unikátních hornických a hutnických památek. Je vůdčí osobností v oblasti oživování a zpřístupňování industriálních památek.

4. Celoživotní dílo:                               

Prof. JUDr. Ing. Roman Makarius, CSc., za celoživotní dílo v českém hornictví

Roman Makarius je jednou z nejvýraznějších osobností českého hornictví posledních desetiletí. Jako předseda Českého báňského úřadu se zasloužil nejen o novelizaci horního práva v nových podmínkách po roce 1989, ale i o ocenění pracovníků v hornictví - jeho zásluhou je například nejvyšší hornické vyznamenání - Medaile Jiřího Agricoly. Jeho pozornosti se nevyhnuly ani hornické tradice, jichž je opravdovým znalcem.

5. Mimořádná cena (Permon 2011):      

Ing. Petr Zuleger, za mimořádné zásluhy o obnovení hornických tradic v Chodově

Ing. Petr Zuleger se mimořádně zasloužil o obnovení hornických tradic v Chodově. Jako chodovský rodák věnoval mnoho volného času připomenutí hornické tradice města. Podílel se na přípravě prvé české publikace o městě Chodově, která byla vydána u příležitosti 800 let od první písemné zmínky o obci Chodov a k 100. výročí povýšení městyse Chodov na město. Zasloužil se o popularizaci hornictví, jako nedílné součásti života regionu.

Návštěvy stránek

Dnes 2

Včera 29

Za týden 177

Za měsíc 727

Celkem 91220

Nyní jsou zde: 12 host a žádný člen

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com