V pátek 21. října 2011 v nočních hodinách proběhla v příbramském podzemí první část 2. ročník součinnostního cvičení dobrovolných hasičů FIRE PATROL.
Akce probíhala nejprve souběžně na dvou pracovištích a vyvrcholením pak byl společný zásah na Wasserlaufu.
Ještě čerstvé síly museli záchranáři nasadit na vodním kole Drkolnov a Prokopské štole. Počátek byl stanoven na 19. hodinu večerní.
Scénáře na obou místech byly rozdílné. V oblasti vodního kola došlo ke zranění několika osob, přičemž zasahující museli po příchodu na místo vyhodnotit situaci, prohledat dosažený prostor, poskytnout nezbytnou první pomoc a zajistit transport postižených na nosítkách 500 m dlouhou odvodňovací štolou k východu z podzemí, kde již mohly zasáhnout další složky záchranného systému. Zde byl asi nejnáročnější transport dlouhou, úzkou a částečně zatopenou štolou.
Co s ním? Komora pod Drkolnovem
V Prokopské štole pak byla simulována hromadná nehoda skupiny cca 10 osob s různými druhy zranění s tím, že přístup k nehodě byl částečně zatopeným 140 cm vysokým a několik desítek metrů dlouhým vodním přivaděčem. U tohoto scénáře kladla na zasahující patrně největší nároky chaotičnost scény v místě zásahu a z toho vyplývající nároky na dobrou organizaci a velení v místě hromadné havárie. Také psychické vypětí zde bylo neopominutelné.
Posledním námětem se stal společný zásah v oblasti Wasserlaufu, kde bylo na poměrně rozlehlé ploše a v různých výškových úrovních (dobývky, hloubení, rozrážky, nepoužívané štoly) rozmístěno 13 figurantů a úkolem zasahujících bylo opět všechny nalézt, poskytnout na místě nezbytnou první pomoc s následným transportem na den. Zde šlo o zásah nejnáročnější, protože situace byla nepřehledná, prostory místy velmi stísněné a koordinace nesmírně obtížná pro nemožnost použít jakýchkoliv pojítek v podzemí. Nejobtížnějším místem se tak stala pro záchranáře štola dříve odvádějící vody z úpravny na vodní kola v oblasti jámy Anna a Prokop. Tato štola je přibližně ze dvou třetin zcela zanesena sedimenty z úpravny a tak její světlost se postupně mění od přibližně 1 m u jejího ústí v jílové poruše až k nule v oblasti pod bývalou úpravnou. Do této štoly byl asi 10 m od jejího ústí umístěn figurant, jehož hmotnost je 130 kg a bylo zde podezření na poranění páteře. Úkolem zasahujících tedy bylo nalézt i jej v této odlehlé štole, diagnostikovat poranění, poté jej zafixovat pro další transport a vyprostit jej z tohoto velmi stísněného prostoru na den. Poslední část cesty bylo nutno vést svislým, přibližně 15 m vysokým nevystrojeným komínem. O obtížnosti této části cvičení svědčí i čas zde strávený, kdy vlivem různých okolností jen samotné vyproštění trvalo přes 1 hodinu. Nároky na zasahující zde byly především technického charakteru.
Živý figurant instaluje neživého. U jámy Vojtěch.
Akce byla prezentována také přímým vstupem reportéra do vysílání Českého rozhlasu.
Hodnotit výkony týmů či jednotlivců si netroufáme, avšak postřehů z akce je mnoho. Prostředí podzemí je pro zásah velmi obtížné jak po stránce fyzické, tak i psychické. Přestože všichni věděli, že jde pouze o cvičení, souběh mnoha faktorů se postaral o místy velmi emotivní okamžiky a to jak vážné, tak i veselé (k zasahujícím u 130ti kg figuranta tak např. dorazila zpráva, že vrátný nechce pustit vysokozdvižnou plošinu do areálu a tak je úspěšnost zásahu ohrožena). Figuranti v Prokopské štole pak byli patrně velmi dobře poučeni o chování lidí vlivem šoku a tak díky jim toto místo vypadalo velmi realisticky a patrně i proto se zasahující nevyvarovali chyb, což také bylo nepochybně jedním z cílů cvičení – v reálné situaci si ověřit své dovednosti. Na mnoha místech bylo velmi dobře vidět, jak důležitá je dobrá organizace zásahu. Bylo zde jasně patrné, že dobrý záchranář musí disponovat nejen odpovídajícím technickým vybavením a dobrou fyzickou kondicí, ale také celou řadou znalostí potřebných k tomu, aby zásah byl co nejúspěšnější (zde znalosti z oblasti fyziky, mechaniky, dobrá orientace v prostoru a čase, představivost, schopnost spolupráce v týmu, dále znalost oborů přímo souvisejících – zdravotnictví, výškové práce atd.), o vlastním hašení požárů se pak již ani nezmiňuji. Cvičení zcela jistě splnilo svůj cíl a naznačilo, co vše může zasahující potkat v prostorech tohoto typu.
Snad na závěr - dobrá práce, díky za ní!
Fotografie z akce najdete v naší fotogalerii zde.