Pavel Koukal - 2001
František Choura téměř zapomenutý rodák z Bohutína
František Choura, narozený 5. ledna 1852 v Bohutíně, byl již od šestnácti let havířem v stříbrných dolech na Příbramsku, stejně jako jeho děd i otec. O rok později porušil rodinnou tradici a odešel na Kladensko, kde jako kopáč na dole Amalia přišel při úraze o dva prsty a na obličeji mu zůstala veliká černá jizva. Ještě po příchodu na sever ho všichni podle ní poznali a tato popularita nebyla záviděníhodná – byl totiž známý hlavně jako výtržník a rváč.
František Choura
Potom se seznámil s ústeckým ševcem Václavem Vaisem, který mu začal podstrkávat naučnou literaturu a u Františka Choury nastala doslova čítanková proměna. Stal se členem dělnického vzdělávacího spolku – Odborného dělnického spolku v Duchcově – a brzy už stál dokonce v jeho čele. Duchcovského havíře si záhy všimla i Praha, zejména proletářský intelektuál Josef Boleslav Pecka-Strahovský. A tak se stalo, že František Choura zasedl dne 7. dubna 1878 v zadní místnosti břevnovského hostince U kaštanu na ustavujícím sjezdu Československé sociálně demokratické strany dělnické. Své články do Peckových časopisů podepisoval pseudonymem Franta Známý.
Slavnostní odhalení pamětní desky na rodném domě Františka Choury v Bohutíně v roce 1929
Za účast na sjezdu si počátkem příštího roku odseděl dva měsíce vězení. Pracoval pak dál jako havíř na dole Pozdvižení kříže, který býval za zámeckou zahradou v Duchcově. Snažil se pomáhat havířům a skutečně přišel na zpronevěru v hornické Bratrské pokladně. Přestože s kolegy nepřístojnosti odhalili, jako buřiči nakonec přišli o práci. Situace v Bratrské pokladně, která byla „tunelována“ podobně jako současné záložny, byla příčinou první všeobecné hornické stávky na jaře roku 1882. Začala typickou „bankovní horečkou“ s hromadným vyzvedáváním vkladů, která ochromila činnost celého města Duchcova.
Pamětní deska z roku 1929
Choura jako organizátor stávky se dostal na černou listinu a v následujících letech byl až neúnosně perzekuován. Když měl být diskreditován jako údajný zrádce tajné tiskárny v Hluboké u Liberce, rozhodl se v roce 1887 pro odchod do amerického exilu, kde působil jako horník i novinář. Zemřel dne 23. února 1921 v obci Bowerton ve státě Pensylvania.
Text byl publikován na stránkách knihovny Teplice s odkazem na zdroj - deník Směr ze dne 12.2.2001
Poznámka:
Rodný dům Františka Choury č.p.10 dnes již v Bohutíně nestojí, byl rozbourán a na jeho místě nalezneme na zdejší návsi požární zbrojnici.
Kolektiv spolku Řimbaba